hackathon

Výzva #3: Analýza sucha pro vybrané případy použití

Sucho je přirozené nebezpečí, které lze volně definovat jako abnormálně dlouhé, i když dočasné, časové období nedostatku vody. Evropa již více než deset let zaznamenává řadu událostí sucha, které vedou k ničivým dopadům na živobytí, ekosystémy a zemědělství. Ačkoli se suchům nelze vyhnout, můžeme se pokusit je lépe zvládat a snížit jejich účinky. To vyžaduje zaprvé včasné monitorování podmínek sucha a hodnocení jejich závažnosti.

Sucho se běžně dělí do podkategorií na základě disciplinárních hledisek, přičemž každá zahrnuje do své definice různé fyzikální, biologické a socioekonomické faktory. V projektu STARGATE se zaměřujeme na návrh víceúrovňové metodiky Climate Smart Agriculture, proto se zajímáme hlavně o meteorologické a zemědělské kategorie sucha. Informace získané z analýzy sucha budou cenné pro různé zúčastněné strany, jako jsou zemědělci a osoby s rozhodovací pravomocí. Meteorologické sucho je prodloužené období deficitu srážek, které může být doprovázeno vyššími teplotami a nižší vlhkostí ve srovnání s normami pro konkrétní oblast. Zemědělské sucho přichází po vzniku meteorologického sucha; to je spojeno s nedostatkem půdní vlhkosti během vývoje plodin. Závažnost, trvání a četnost sucha budou odvozeny z indexů, které zahrnují funkce, které to odrážejí. V případě meteorologického sucha to znamená např. Srážky a teplota. Mezi znaky sucha v zemědělství patří například měření vlhkosti půdy nebo ukazatele, které odrážejí vodní stres rostlin. Cílem je získat tyto rysy z modelů počasí a pozorování Země, aby bylo možné posoudit riziko sucha pro vybrané případy použití v různých měřítcích – od regionální po zemědělskou úroveň.

Požadavky na členy týmu: vývoj softwaru, statistické modelování, geovědní specialisté, agronom

Cíl výzvy: Cílem výzvy je posoudit riziko sucha použitím indexů sucha na modely simulace počasí a data pozorování Země pro vybrané případy použití.

***Registrace k této výzvě bude otevřena 1. dubna!***
Odkaz k registraci najdete na https://www.otevrenejaro.cz/jarni-inspire-hackathon-2021/

Mentorem výzvy je:

Amit Kirschenbaum je výzkumný pracovník v Institutu pro aplikovanou informatiku (InfAI) v Lipsku. V současné době pracuje na projektu H2020 STARGATE, kde se zaměřuje na analýzu klimatických dat a integraci dat pro inteligentní zemědělství.

0 0 votes
Hodnocení
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments