Nezařazené

Webinář 11: Klimatické služby pro zemědělství

Během 11. webináře představíme potenciál i limity globálních klimatických informací pro agro-klimatickou charakteristiku zájmového území. Ukážeme, jak sledovat proměnlivost této charakteristiky v čase, i to, jak ji využít pro zhodnocení pěstování konkrétních plodin. 

Konkrétně ukážeme, jak získat informace o teplotě, srážkách, slunečním osvitu, a mnoha dalších klimatických veličinách, z období několika posledních desetiletí a to přímo z klimatických dat programu Copernicus (Copernicus Climate Data Store  – https://cds.climate.copernicus.eu) a to včetně odhadu jejich přesnosti.

Následně ukážeme, jak ze získaných informací spočítáme, kdy ve vybrané oblasti polevují jarní a naopak nastupují podzimní mrazy, kolik slunečního svitu, srážek a jaké teploty jsou v oblasti obvyklé, tedy jednotlivé agro-klimatické faktory. Ukážeme, jak lze analyzovat změny těchto faktorů v čase, i jak na základě těchto faktorů posuzovat vhodnost nasazení konkrétních plodin v zájmovém území.

Budeme se také věnovat možnostem ověření přesnosti získaných výsledků porovnáním s nezávislými daty z lokálních meteorologických stanic.  

V rámci webináře budou prezentovány výsledky výzkumu realizovaného v rámci projektů EUXDAT, STARGATE, AFarCloud a InteCom, publikované v článku Jedlička, K., Valeš, J., Hájek, P., Kepka, M. and Pitoňák, M., 2021. Calculation of Agro-Climatic Factors from Global Climatic Data. Applied Sciences, 11(3), p.1245.  On-line: https://doi.org/10.3390/app11031245 

Registrujte se na webinář ZDARMA již nyní prostřednictvím odkazu, který najdete ZDE!

https://zoom.us/j/91789159796?pwd=cGJDZXZTdllYQ0d4TFEzTGErMCt5QT09

0 0 votes
Hodnocení
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments